• To już 15 lat „KURPIOWSKIEGO JANTARU” w ringo.

      07.06.2022

      Jubileuszowe XV zawody w zaczarowanym kręgu kółka ringo, KURPIOWSKI JANTAR odbyły się w sercu puszczy kurpiowskiej, tradycyjnie przy słonecznej pogodzie, która niejednokrotnie decyduje o poziomie rywalizacji.

      Czwartego dnia czerwca 2022 roku na stadionie Szkoły Podstawowej w Lelisie gościliśmy  ringowców z 10 ośrodków sportowych i szkół podstawowych z terenu Mazowsza oraz osoby, które po kilkuletniej przerwie spróbowały swoich sił w kategorii OPEN. Odbyła się również rywalizacja w czterech kategoriach indywidualnych w turnieju towarzyszącym dla dzieci i młodzieży sprawnej inaczej.

      W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Pan Mariusz Młynarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.  Tradycyjnie był z nami Pan Stefan Prusik, wójt gminy Lelis, Pani Anna Dobkowska, przewodnicząca Rady Gminy Lelis, Pani Marta Trzcińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lelisie oraz Pan Dariusz Mróz, rady gminy Lelis. Dzięki wsparciu organizacyjnemu wszystkich wymienionych osób, mogliśmy po raz piętnasty rywalizować w ośmiu kategoriach indywidualnych i sześciu drużynowych. Całość zadania została sfinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

      Nagrody dla najlepszego zawodnika i najlepszej zawodniczki turnieju ufundowała firma F.U.H ŁUK-Dach z Szafarczysk. Doskonały posiłek dla wszystkich uczestników zawodów oraz obiad dla osób przyjezdnych przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Bociani Zakątek”.

      Oficjalne wyniki XV Ogólnopolskiego Turnieju w Ringo „Kurpiowski Jantar” – gry finałowe

     • Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego?

      02.06.2022

      2 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Lelisie przeprowadzili w szkole kampanię "Jak zostać Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego?" Odwiedzili uczniów młodszych klas, wśród których są być może kandydaci na radnego Młodzieżowego Sejmiku. Znalazło się wielu chętnych do tego stanowiska, których powinna cechować: przedsiębiorczość, pomysłowość i otwartość. Uczniowie zgodnie z hasłem przewodnim "wkręcili się" w tę akcję.                                                  

      Uczniowie klasy 8

     • Dzień Dziecka = Dzień Rodziny

      02.06.2022

      „Dzieci mają prawo do zabawy”, „Dzieci mają prawo mieć mamę i tatę” - te prawa dziecka przyświecały naszej społeczności szkolnej, która 1 czerwca 2022 r. przygotowała dla przedszkolaków, młodszych i starszych uczniów oraz ich rodziców Dzień Rodziny.

      W Dniu Dziecka dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody… i dorośli im to zapewnili, pamiętając, że też kiedyś byli dziećmi.

      Podczas festynu „Bliżej siebie – dalej od uzależnień. Profilaktyka RAZEM z rodziną” zorganizowano stoiska profilaktyczne edukujące w zakresie profilaktyki uzależnień  czy odpowiedzialności prawnej nieletnich: punkt konsultacyjny pedagoga, stanowisko policyjne oraz stanowisko „Profiloteria”.

      Mogliśmy obejrzeć pokaz karate w wykonaniu Ostrołęckiego Klubu Karate „Kyokushin” oraz przedstawienie „Jaś i Małgosia na szczęście i zdrowie”, przygotowane przez uczniów kl. V w ramach grupy teatralnej działającej przy CKBiS w Lelisie, prowadzonej przez Natalię Staśkiewicz.

      Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Rodzina bez nałogów – silni razem” dzieci i ich rodzice razem wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych.

      W trakcie festynu Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik został odznaczony przez społeczność szkolną Orderem Uśmiechniętego Wójta, tuż po tym, jak z uśmiechem na twarzy wypił sok z cytryny.

      Wszystkie dzieci tego dnia mogły korzystać z atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, dmuchańce, fotobudka, stoiska z owocami, napojami i słodkościami.

      Szalona zabawa w tym radosnym dniu (mimo niesprzyjającej aury) była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wójta Gminy Lelis oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, firm MAR-POL oraz KAMIZ, Sklepu Ogólnospożywczego Teresy Niedźwieckiej, grupy siatkarskiej Lelis, a także Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie i rodziców dzieci ze szkoły i przedszkola.

      Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy, żeby spełniały swoje marzenia i aby wszystkie dni w roku były tak wesołe i pełne optymizmu.

      Katarzyna Brzuzy

     • Konkurs plastyczny "Rodzina bez nałogów - silni razem"

      02.06.2022

      W ramach akcji prorodzinnej ukierunkowanej na stworzenie warunków do pełnego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania rodziny oraz zapobiegania uzależnieniom zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny skierowany do rodzin pod hasłem "Rodzina bez nałogów - silni razem".

      Jury oceniło prace w dwóch kategoriach:

      - w kategorii klas 0-III:

      I miejsce - Antoni Staniek, kl. I

      II miejsce - Igor Traczewski, kl. II

      III miejsce - Aleksandra Kaliszewska, kl. I

      wyróżnienia: Mateusz Majk, kl. I; Weronika Pabich, kl. I

      - w kategorii klas IV-VIII:

      I miejsce - Natalia Trzczewska, kl. IV

      II miejsce - Natalia Szymczyk, kl. V

      III miejsce - Michał Orzechowski, kl. VIIb

      wyróżnienia: Gabriela Majk, kl. VIIb; Zuzanna Parzych, kl. V; Julita Wieremiejczyk, kl. V; Wiktoria Nalewajk, kl. V

      Zwycięzcy zostali nagrodzeni 1 czerwca 2022 r. podczas festynu profilaktycznego "Bliżej siebie - dalej od uzależnień. Profilaktyka RAZEM z rodziną".

      Gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy za wartościowy przekaz artystyczny.

      Katarzyna Brzuzy

      Aldona Gumkowska

     • Czwartoklasiści w Urzędzie Gminy w Lelisie

      02.06.2022

      W środę 1 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 4 odwiedzili Urząd Gminy Lelis. W rolę przewodnika wcielił się Pan Wójt Stefan Prusik, który oprowadził grupę po budynku, jednocześnie przybliżając jej pracę urzędników i funkcjonowanie urzędu. Jednym z punktów wizyty był  pokój Pana Wójta oraz sala konferencyjna, w której opowiedział uczniom o swojej codziennej pracy oraz, przy pomocy prezentacji multimedialnej, przedstawił i omówił m. in. najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie naszej Gminy. Czwartoklasiści mieli okazję zadawać pytania, na które Pan Wójt udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Za udział w spotkaniu uczniowie otrzymali upominki.

                                                                                                                        Ewa Chorąży

     • 27 maja 2022 r. – Święto Szkoły

      27.05.2022

      Dziś przypada 21. rocznica nadania naszej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  

      Patronat Kardynała Stefana Wyszyńskiego to wyzwanie dla całej społeczności szkolnej, to pamięć o słowach Prymasa, to realizacja ideałów, w które wierzył nasz patron.

       

      Uczniowie klasy VIIb z okazji zbliżającej się rocznicy pisali przemówienia, w których próbowali przekonać słuchaczy, że warto  wykorzystywać nauki Kardynała Stefana Wyszyńskiego w codziennym życiu.

      Oto fragmenty ich prac:

      „Jeden z cytatów brzmi: „Nie można brnąć w tak zwaną nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę”. Oznacza to, że niedobrze jest się uzależnić od mediów oraz wierzyć we wszystko, co jest w nich pokazane, ponieważ media są pełne fałszu i można łatwo się od nich uzależnić. Myślę, że warto wziąć sobie ten cytat do serca i przemyśleć go sobie w wolnej chwili oraz zadać sobie pytanie: Czy mogę wytrzymać chwilę bez telefonu?” (L. M.)

       

      „Ludzie często się kłócą i zamiast użyć słów, wyjaśnić coś sobie, porozmawiać, wyzywają się czy nawet biją. Człowiek czasem nie umie sobie poradzić z problemami i zamiast je rozwiązać, prowadzi do kłótni i konfliktów. Stefan Wyszyński wypowiedział takie słowa: „Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną”. Czy sądzicie, że to ważne słowa? Moim zdaniem te słowa każdy powinien wnieść do swojego życia. Powstrzymanie się od użycia pięści czy wulgarnych słów do bliźnich to podstawa”. (J. S.)

       

      „Najpierw skupię się na cytacie: „Nie można brnąć w tak zwaną nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę”. Jakże ten cytat jest wciąż aktualny! Nasz patron przewidywał, co stanie się za kilkadziesiąt lat. I przewidział. Przykładem tego jest, jak wielu ludzi zafascynowanych nowoczesnością gubi tradycję, tradycyjne wartości, wpada w uzależnienia od telefonu czy komputera”. (M. M.)

       

      „Wyszyński powiedział kiedyś: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Widzicie, nie wystarczy nazywać się z biologicznego punktu widzenia człowiekiem, trzeba jeszcze na to miano zasłużyć. Pomyślcie… co trzeba zrobić, żeby być dobrym człowiekiem? Pomagać innym. Wszyscy chyba kojarzą książkę Ch. Dickensa „Opowieść wigilijna”. Jej bohaterem jest człowiek – Ebenezer Scrooge, który nie zasługuje na to miano z powodu swego zachowania. Na szczęście miał przyjaciela, a ten go w porę ostrzegł i zły, stary skąpiec stał się dobrym człowiekiem, pomagającym tym, którzy potrzebowali wsparcia.” (M. B.)

       

      „Inną myślą naszego patrona jest: „Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną”. Kardynał miał na myśli to, że każda wygrana i każdy osiągnięty cel, oparty na krzywdzie innego człowieka, jest tak naprawdę przegraną i porażką.” (L. S.)

       

      „Kolejna nauka Wyszyńskiego mówi nam, że „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Z całym przekonaniem stwierdzam, że ten cytat jest najlepszym odniesieniem do tego, co dzieje się teraz na świecie. (…) Łatwo jest teraz rozpoznać, kto zasługuje na miano człowieka. To ludzie, którzy pomagają i okazują pełen szacunek wobec uchodźców. Taką osobę mogę bez wahania nazwać człowiekiem lub wręcz bohaterem. Jak zasłużyć na miano człowieka? Odpowiedź jest prosta. Nie możemy, gdy komuś dzieje się krzywda, przechodzić obok tego obojętnie.” (L. M.)

       

      Katarzyna Brzuzy

     • 30 maja 2022 r. - ogłoszenie list przyjętych

      26.05.2022

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie informuje, że w dniu 30 maja 2022 r. zostaną wywieszone na drzwiach budynków szkoły podstawowej i przedszkola imienne listy przyjętych dzieci/uczniów do Przedszkola Samorządowego przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie, Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie i klasy I Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie. 

      Dyrektor Szkoły

     • „Śladami Wandy Malczewskiej”

      24.05.2022

      Dwie uczennice naszej szkoły – Zuzanna Gajewska z kl. IV oraz Maria Staniek z kl. VIIb przystąpiły do międzywojewódzkiego Konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”, organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, w kategorii literackiej.

      Napisały wiersze poświęcone Wandzie Malczewskiej i jej działalności, które rywalizowały z ponad 120 nadesłanymi utworami. Nasze szkolne poetki nie znalazły się co prawda w gronie nagrodzonych uczniów, ale należą im się brawa za włożony wysiłek.

      Zuziu i Marysiu, piszcie nadal! Życzymy Wam sukcesów w przyszłości.                

       

      Wiersze przesłane na Konkurs:

       

      Zuzanna Gajewska

      „Wanda Malczewska”

       

      Kiedy Wanda była mała,

      W Bogu bardzo się zakochała.

      Pomimo dzieciństwa bez matki,

      Nigdy nie chciała opuścić swej chatki.

       

      Zmieniała świat jako dorosła kobieta,

      Jej chęć pomocy była jak barw paleta.

      Nieobca jej była pomoc charytatywna,

      Gdyż z charakteru była bardzo komunikatywna.

       

      W swej posłudze niosła świadectwo i wiarę,

      Często wypraszała dla najbiedniejszych ofiarę.

      Bliska jej sercu była krzywda innych,

      A w ludziach nigdy nie szukała winnych.

       

      Kiedy Wanda miała swe pierwsze widzenie,

      Jej brat przeżył cudowne ozdrowienie.

      Potem opuściła rosyjski teren,

      By wspierać innych na obszarze wojen.

       

      W sierpniu miała prorocze widzenie,

      W którym zobaczyła Polski ocalenie.

      Matka Boża do niej przemówiła,

      Że ojczyzna nad wrogiem zwycięstwo odnosiła.

       

      Wanda za swą odwagę i heroiczność

      Zyskała u ludzi ogromną serdeczność.

      Dziś trwa jej beatyfikacyjny proces,

      By cały świat poznał jej mistyczny zakres.

       

       

      Maria Staniek

       „Do Wandy Malczewskiej…”

       

      Urodziłaś się w czasach niewoli,

      Kiedy słowo „Polska” tak boli.

      Dla Ojczyzny nie szczędziłaś siły.

      Twoje wizje nadzieję krzewiły,

                    Że kraj przez Ciebie tak ukochany

                    Zrzuci wkrótce niewoli kajdany.

                    Święta Pani, Siłaczka, Anioł Pocieszenia,

                    Który przez miłość świat na lepsze zmienia.

      Wiesz, Wandziu…

      Takiej wiary Nam dzisiaj potrzeba -

      Czystej, prostej, prowadzącej do nieba.

      Jesteś dla Nas przykładem, jak żyć.

      Blisko Boga i bliźniego trzeba tkwić.

                    Nauczałaś, leczyłaś, a przez modlitwę skarby gromadziłaś.

                    Dzieci, wdowy, żołnierzy ku Bogu prowadziłaś.

                    Eucharystia dodawała Ci siły,

                    A pokora i pobożność od nienawiści chroniły.

      Wstawiaj się tam dzisiaj za Nami,

      Aby słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna

      Były w Nas, młodych, jak blizna.

      Trwała, wieczna i ostateczna.

                    Jacek ujął to prosto,

                    Bo prościej się nie da -

                    Idziesz wiejska drogą

                    Z torbą pełną „chleba”.

      Tu słów więcej nie trzeba,

      Wandziu droga…

      Ten symbolizm prowadzi w jedna stronę -

      Do Boga…

                       

      Katarzyna Brzuzy

     • Wycieczka do Olsztyna

      31.05.2022

      Dnia 23 maja 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0a oraz 0b wraz z przedszkolakami, uczestniczyły w wycieczce do Olsztyna. 

      W Planetarium obejrzały film animowany pt. "Polaris", przybliżający podstawowe wiadomości z dziedziny astronomii i ekologii. Kolejnym punktem wycieczki była "Warmiolandia. Miasto Dzieci" - wyjątkowa sala zabaw, gdzie dzieci korzystały z konstrukcji z licznymi przeszkodami, zjeżdżalniami czy trampolinami, z domków edukacyjnych i wielu innych atrakcji. Uczestniczyły także w warsztatach z szalonym Profesorem przy Ulicy Profesora Ryzyka - Fizyka. Spotkanie było pełne niesamowitych eksperymentów i doświadczeń.

      Wycieczkę uważamy za udaną, był to dzień niezapomnianych wrażeń.

       

      Małgorzata Korczakowska

      Lucyna Parzych

     • Integracja na wesoło i aktywnie w Warszawie

      24.05.2022

      Dzieci i młodzież najlepiej integrują się będąc w ruchu. Dlatego 23 maja 2022 r. uczniowie kl. IV oraz VI i VII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do stolicy. Dominował ruch, zabawa i duuuża dawka aktywności oraz integracja uczniów młodszych i starszych.

      Na dobry początek - Stacja Grawitacja. Mnóstwo trampolin, tor przeszkód, ścieżki gimnastyczne, zbijak, park linowy, wieża do skoków, gry zespołowe na trampolinach... Wycieczkowicze doskonalili swoje umiejętności ruchowe, zgodnie z hasłem obiektu #oderwijsie.

      Kolejnym punktem aktywnej wycieczki była wizyta w Blast Arena i laserowy paintball. Każdy z graczy został wyposażony w specjalną kamizelkę połączoną z bronią, w których umieszczono czujniki reagujące na strzały przeciwnika. Gra w ciemności spowitej dymem, z oświetleniem lamp laserowych, ultrafioletowych i stroboskopów, pomalowanych farbami fluorescencyjnymi była dodatkową atrakcją. 

      W oczekiwaniu na rozgrywki drużynowe w paintball laserowy uczniowie aktywnie korzystali z atrakcji sali zabaw Fun Parku Digilo dla dzieci w róznym wieku - zjeżdżalni, tuneli czy małpiego gaju.

      To była bardzo udana wycieczka dla naszych lubiących aktywność uczniów. Świetnie się bawili i lepiej się poznali.

      Katarzyna Brzuzy

     • I miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

      24.05.2022

      19 maja 2022 r. odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Ostrołęce. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Gabriela Majk, Julia Kacprzak, Nikola Prusińska, Maria Staniek, Liwia Suchecka, Wiktor Chorąży. Konkurs składał się z części praktycznej i teoretycznej. W części praktycznej każdy uczestnik udzielał pomocy jednemu poszkodowanemu. W części teoretycznej uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii Czerwonego Krzyża i PCK oraz prawa humanitarnego. Brawa dla naszych uczestników za wywalczenie I miejsca.

                                                                                                                        Opiekun PCK: Elżbieta Dawid

     • Konkurs Recytatorski „Kurpie Zielone w Literaturze”

      19.05.2022

      19 maja 2022 r. pięć uczennic naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach gminnych Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze dla uczniów klas I-IV, organizowanych przez CKBiS w Lelisie.

      Wśród laureatów, którzy będą reprezentować Gminę Lelis na spotkaniu finałowym, 7 czerwca 2022 r. w MGBP w Myszyńcu, znalazła się Alicja Prusaczyk. Czwartoklasistka recytowała wiersz Janiny Anny Krzyżewskiej "Oj pójdę".

      Gratulujemy!

       

      Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły Mai Matusiak z kl. I, Laurze Niedźwieckiej z kl. III, Nikoli Waśkiewicz i Kornelii Żebrowskiej z kl. IV, a Alicji życzymy sukcesów w finale Konkursu.

      Katarzyna Brzuzy

       

      Zapraszamy do obejrzenia występów naszych recytatorek:

     • Najmłodsi uczniowie w Warszawie

      19.05.2022

      Sezon wycieczkowy w naszej szkole otworzyli 17 maja 2022 r. uczniowie klas I - III, którzy wraz z opiekunami wyruszyli na wesoły podbój stolicy. 

      Zabawę rozpoczęli w najstarszym parku trampolin w Warszawie - Hangarze 646, gdzie korzystali z kilkudziesięciu trampolin o różnym stopniu wybicia, ale też korzystali ze zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, tyrolki, przeszkód i wielu innych atrakcji sportowych.

      Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Starym Mieście. Zobaczyli Kolumnę Zygmunta III Wazy górującą nad Placem Zamkowym i majestatyczny Zamek Królewski, a nawet... kataryniarza. Spacerowali wśród urokliwych kamienic Starówki szukając pomnika warszawskiej syrenki, znanej z legend. Duże wrażenie zrobił na wszystkich Pomnik Małego Powstańca przy murze obronnym Starego Miasta.

      Następnie pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści udali się do zoo. Piękna pogoda rozleniwiła zwierzęta, ale nie naszych uczniów. Odwiedzili niedźwiedzie, przyjrzeli się wnętrzu paszczy hipopotama, spotkali żyrafy i słonie, obserwowali szympansy, wybrali się do terrarium i akwarium, zobaczyli różne gatunki ptaków oraz tropikalne ryby.  

      Pełni wrażeń wrócili do domu!

      Katarzyna Brzuzy

       

     • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      02.05.2022

      3 maja 1791 roku - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu dat, nic nie znaczących. Nudzą ich uroczystości, rocznice, święta. Ale przecież naród, który nie zna swojej przeszłości - nie jest naprawdę wolny, umiera! Żeby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa i zasady wolności.

      Te wartości przyświecały klasie VII b, która 28 kwietnia 2022 r. zorganizowała uroczystą akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Siódmoklasiści przybliżyli młodszym i starszym kolegom znaczące fakty z polskiej historii - wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski, czasy rozkwitu naszego kraju za jego rządów, ale też porażki, uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy konfederację targowicką, aby pamiętali o przeszłości naszego kraju i doceniali to, że możemy cieszyć się wolnością.

      Wypowiedzi narratorów i recytatorów ubarwiło odśpiewanie patriotycznych pieśni, a szczególnie - uroczyste odtańczenie poloneza.

      Katarzyna Brzuzy