• Kasia laureatką Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze"

      10.11.2022

      8 listopada 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle podsumowano XXIX Konkurs Poetycki "Kurpie Zielone w literaturze". W tym międzygminnym konkursie wzięło udział pięć uczennic naszej szkoły - Alicja Prusaczyk, Nikola Waśkiewicz i Kornelia Żebrowska z klasy V oraz Katarzyna Jasińska z kl. VIIIa i Maria Staniek z kl. VIIIb. 

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zawierającej wiersze naszych uczennic zgłoszone na konkurs:

      Konkurs_Poetycki____Kurpie_Zielone_w_literaturze____2022_r..pptx

      Ósmoklasistka Kasia Jasińska znalazła się w gronie laureatów międzygminnego Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zdobywając IV miejsce. Jej wiersz był jednym ze 112 utworów, które wpłynęły na konkurs.

      Nasza szkolna poetka po wręczeniu nagród zaprezentowała swój utwór "Kolory Kurpi", który znalazł się w publikacji zawierającej nagrodzone w Konkursie wiersze. 

      Uroczyste podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zakończył koncert skrzypcowy Marcina Drabika.  

      Serdecznie gratulujemy Kasi i dziękujemy naszym szkolnym młodym poetkom za podejmowane próby słownego wyrażania swoich przeżyć.


      Katarzyna Brzuzy

     • 10 listopada - Światło Pamięci Niezwyciężonym

      09.11.2022

      Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zachęca naszą społeczność szkolną do udziału w akcji "Światło Pamięci Niezwyciężonym", które w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim odbędzie się po raz kolejny.

      Muzeum zachęca do tego, aby 10 listopada, przyjść na grób żołnierzy, zmówić za nich modlitwę i zapalić znicz.

      Pamiętajmy o tych, którzy uczestniczyli w powstaniach narodowych, konspiracji, walczyli podczas I i II wojny światowej, w bojach o utrwalenie granic, wojnie polsko bolszewickiej oraz podziemiu antykomunistycznym.​​​​​​

      Można też udokumentować ten moment – wykonane zdjęcia należy przesłać na adres: promocja@muzeumzolnierzywykletych.pl bądź za pośrednictwem Facebooka. Nadesłane fotografie zostaną opublikowane.

      Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Grupa Wschód, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest jednym z jej partnerów.

       Katarzyna Brzuzy

     • Podsumowanie Dnia Życzliwości

      09.11.2022

      " W dobroci kryją się wszystkie odmiany mądrości."

                                                          Ernesto Sabato

      W środę, 9 listopada 2022 r. podsumowaliśmy akcję promującą życzliwość wśród uczniów naszej szkoły. W klasach odbyły się plebiscyty na najbardziej życzliwą osobę. Zostali nimi:

      Lena Błędek - oddział przedszkolny

      Wiktoria Parzych, kl. Ia

      Oliwier Ostrowski, kl. Ib

      Amelia Pyskło, kl. II

      Piotr Wronowski, kl. III

      Laura Niedźwiecka, kl. IV

      Nikola Waśkiewicz, kl. V

      Zofia Pyskło, kl. VI

      Dorian Prusaczyk, kl. VII

      Katarzyna Jasińska, kl.VIII a

      Liwia Suchecka, kl.VIII b

      Najbardziej życzliwym uczniom naszej szkoły dyrekcja wręczyła pamiątkowe dyplomy.

      Pamiętajmy, że życzliwość i uprzejmość sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom w naszym otoczeniu.

      Małgorzata Korczakowska

      Aneta Krajewska

      Sylwia Kluczek

     • ,,Ekocyrkularni” – nasza szkoła podjęła konkursowe wyzwanie!

      07.11.2022

      ,,Uwaga - jesteś bohaterem! Każdy z nas może nim zostać chroniąc naszą planetę przed zanieczyszczeniem i zmianami klimatycznymi”- takie hasło towarzyszyło uczniom podczas dni poświęconych popularyzacji wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego. Nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w konkursie pod nazwą ,,Ekocyrkularni” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W ramach konkursu w szkole zostało przeprowadzonych wiele działań mających na celu uwrażliwienie i zapoznanie uczniów z tematem gospodarki cyrkularnej.

      W ramach tych działań został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III. Zadaniem uczestników było przedstawienie w dowolnej formie graficznej założeń, którymi kieruje się gospodarka cyrkularna. Komisja
      konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi:

      I miejsce - Antoni Staniek (klasa II),

      II miejsce - Wiktor Nowakowski (klasa III),

      III miejsce - Oliwia Gontarzewska (klasa III).

      Gratulujemy laureatom, ale również pozostałym uczniom, którzy podjęli wyzwanie i swoje sposoby wdrażania założeń obiegu zamkniętego przedstawili w barwnej formie na papierze. Konkurs plastyczny poprzedzony
      był pogadankami w klasach I-III. Nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat sposobów, które oni sami od dziś mogą wdrożyć w swoje codzienne życie, wskazywali alternatywne rozwiązania, jak również zachęcali do samodzielnego poszerzania wiedzy oraz propagowania ekologicznych zachowań w swoim środowisku. Materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć w klasach zostały przygotowane przez nauczycieli organizujących wydarzenie. Ponadto w klasie V została zorganizowana lekcja, która przedstawiała uczniom główne założenia
      gospodarki cyrkularnej. Uczniowie dyskutowali, omawiali problemy, jak również dzielili się wzajemnie swoimi pomysłami oraz rozwiązaniami, które już stosują w życiu, a swoje koncepcje wykorzystali do stworzenia plakatów i haseł ekologicznych.
      Chcąc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, w całej szkole rozwieszone zostały krótkie ekowskazówki. Były to konkretne rady, jak należy postępować, aby nasze zachowania miały charakter proekologiczny. Wskazówki zawierały również ciekawostki i dane liczbowe, które miały na celu uświadomienie uczniom problemu związanego z nadmiernym tworzeniem odpadów. Część z rozwieszonych ekowskazówek zawarta jest w relacji fotograficznej.
      Uczniowie klasy III stworzyli również gazetkę ścienną dotyczącą sposobów działania zgodnych z zasadami gospodarki cyrkularnej.

      Organizatorem działań w ramach konkursu ,,Ekocyrkularni” były nauczycielki - Aneta Krajewska i Katarzyna Prusik.
      Nasza szkoła jest miejscem, gdzie dokładamy wszelkich starań, aby młode pokolenie dorastało w poczuciu odpowiedzialności za naszą planetę, dlatego od kilku lat w szkole prowadzimy segregację odpadów, zbieramy baterie i plastikowe nakrętki. Kładziemy duży nacisk na oszczędne gospodarowanie energią elektryczną i zasobami wody dając przykład uczniom i uświadamiając ich, że w drobnych gestach jest wielka siła. Razem możemy zmienić przyszłość i zadbać o Ziemię dla przyszłych pokoleń.
       

      Katarzyna Prusik

     • Medal 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża dla naszej szkoły

      04.11.2022

      29 października 2022 r. w trakcie uroczystej gali w OCK w Ostrołęce, Oddział Rejonowy i Rejonowa Rada Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrołęce, jak co roku, uhonorowały krwiodawców odznaczeniami i wyróżnieniami. 

      Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego dostąpiła zaszczytu otrzymania Medalu 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

      Warto dodać, że Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia wyróżniono Wójta Gminy Lelis – pana Stefana Prusika.

      Natomiast w 2019 r. Medalem „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich” uhonorowano nauczycielkę biologii i opiekuna szkolnego koła PCK panią Elżbietę Dawid.

      Marta Trzcińska

      Dyrektor Szkoły

     • Pamiętamy o zmarłych

      17.11.2022

      "Ciszą cmentarną ukołysani,

      z dala od życia i znoju,

      dobiwszy wreszcie cichej przystani,

      odpoczywają w pokoju."

                                Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" (fragm.)

      W piątek, 28 października 2022 r., przedstawiciele społeczności szkolnej udali się na cmentarz, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli oraz absolwenta naszej szkoły.

      Uczniowie w nastroju ciszy, spokoju i modlitwy przeszli alejkami cmentarza zapalając znicze. 

      Trzecioklasiści z naszej szkoły natomiast odwiedzili grób nieznanego żołnierza znajdujący się w pobliżu szkoły, w lesie przy stadionie. Uczcili anonimowego żołnierza zapalając znicze.

      "A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w nas." (Maria Czerkawska)

      Wioleta Suchecka

     • Pasowanie pierwszoklasistów

      31.10.2022

      26 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Lelisie odbyło się uroczyste ślubowanie i  pasowanie na ucznia. Część artystyczną pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych - Jolanty Białobrzeskiej i Marzeny Przeradzkiej przygotowali uczniowie klasy Ia, Ib, II, III, IV oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni: dyrekcja, wychowawcy klas 0-III, uczniowie klas pierwszych oraz  ich rodzice.
      Podczas akademii uczniowie klasy Ia i Ib zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych  miesiącach nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
      Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wicedyrektor  wręczyła  pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, wychowawczyni dopilnowała odbicia symbolicznego odcisku palca w kronice szkolnej, a panie - Wioleta Suchecka i Małgorzata Korczakowska wręczały dzieciom prezenty w postaci plecaków z wyposażeniem oraz wyprawki czytelnicze. Rodzice przygotowali dzieciom słodkie upominki. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości w galerii.
      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Jolanta Białobrzeska

     • Dzień Życzliwości

      25.10.2022

      24 października br. spędziliśmy w naszej szkole pod hasłem "Dnia Życzliwości".

      Każda klasa przygotowała i zaprezentowała kodeks życzliwości. Uczniowie wykonali również listki, na których zapisali życzenia oraz pozdrowienia dla swoich kolegów i koleżanek oraz umieścili je na "drzewkach życzliwości" znajdujących się na korytarzach szkolnych.

      Drodzy uczniowie, życzymy Wam, aby każdy z Was dzielił się życzliwością, ale również doświadczał jej od innych.

      Małgorzata Korczakowska

      Aneta Krajewska

      Sylwia Kluczek

    • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!
     • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!

      20.10.2022

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Lekcja o Funduszach Europejskich VI", ktorej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki regionalnej.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

      Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

      Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac,  organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.

      Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

      Sekretariat Szkoły

     • Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2022

      „Wszystko co jest wielkie, jest wielkie przez serce.” (Cyprian Kamil Norwid)

      13 października  2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

      Klasy ósme pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego przygotowały uroczystość, która składała się z dwóch części: artystycznej i oficjalnej. Pierwszą część stanowiły humorystyczne scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat zawodu nauczyciela.

      Kolejnym punktem akademii było wystąpienie dyrektor Marty Trzcińskiej, która złożyła wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia oraz podziękowała za trud i troskę wkładaną w wychowanie oraz edukację dzieci. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego  Wolontariatu.

      Nie obyło się bez kwiatów, słodkości, własnoręcznie wykonanych kartek okolicznościowych, uśmiechów i wyrazów wdzięczności. Oprawą muzyczną zajął się Marek Prusaczyk. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tej uroczystości.

      Dziękujemy za pracę wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły!

      Aneta Krajewska

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

     • Losowania hulajnóg dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

      14.10.2022

      Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich kurs e-learningowy, który ma na celu przekazanie wiedzy najmłodszym mieszkańcom wsi, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Wśród uczniów, którzy ukończyli kurs, rozlosowane zostaną hulajnogi.

      Certyfikat ukończenia kursu wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: hulajnoga@krus.gov.pl z dopiskiem w tytule: "Kurs e-learningowy dla dzieci", do dnia 6 listopada 2022 r.

      Informacje i zasady udziału w losowaniu hulajnóg zamieszczone zostały na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego www.krus.gov.pl.

      Szczegółowe zasady losowania hulajnóg dla dzieci, które ukończą kurs e-learningowy pt. "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy":  Zasady_przyznawania_hulajnog.pdf

     • Robimy zdrowe kanapki

      10.10.2022

      Uczniowie klasy I b przygotowali zdrowe, kolorowe i pyszne kanapki. Głównym celem zajęć było kształcenie nawyków zdrowego odżywiania, dbanie o higienę podczas wykonywania posiłków oraz rozwijanie samodzielności. Nie zabrakło sałaty, pomidorów, papryki i innych składników pełnych witamin. Samodzielnie przygotowane kanapki smakowały nawet największym niejadkom.

       

      Małgorzata Korczakowska

      Marzena Przeradzka

     • Konkurs recytatorski "Kurpie Zielone w literaturze"

      06.10.2022

      Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie wzięli udział w konkursie recytatorskim „Kurpie Zielone w Literaturze”, zorganizowanym 6 października 2022 r. przez CKBiS w Lelisie. XXXIX edycja Konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział aż 22 recytatorów.

      Naszą  szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIIb: Lena Mażewska, Nikola Prusińska i Joanna Sakowska oraz klasy VI: Zofia Pyskło i Natalia Szymczyk. Do etapu regionalnego  jury zakwalifikowało czterech uczestników, w  gronie których znalazła się Lena Mażewska. Wyróżnienia otrzymały pozostałe uczestniczki: Nikola Prusińska, Joanna Sakowska, Zofia Pyskło i Natalia Szymczyk.

      GRATULUJEMY  I TRZYMAMY KCIUKI ŻYCZĄC DALSZYCH SUKCESÓW!

      Marta Trzcińska

      Aneta Krajewska

      Katarzyna Brzuzy