• 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      10.11.2022

      9 listopada 2022 r. klasa IV razem z wychowawczynią zaprosiła społeczność szkolną na akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

      Celem uroczystości było uczczenie naszego narodowego święta przez przypomnienie ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Czwartoklasiści zaprezentowali historię Polski od czasu rozbiorów do roku 1989 uświadamiając widzom, że walka Polaków o wolność nie zakończyła się w 1918 r. Data 11 listopada 1918 jest symboliczna, gdyż pełnia wolności i niepodległości przyszła dopiero po roku 1989.

      Uczniowie klasy IV starali się przedstawić za pomocą muzyczno-obrazowego przedstawienia dramatyzm, heroizm i ofiarność kolejnych pokoleń Polaków na przestrzeni ponad dwustu lat. Chcąc trafić do najmłodszych uczniów naszej szkoły wykorzystali gesty, muzykę i obraz zamiast słów. Do odśpiewania kilku piosenek zaprosili także uczniów klasy V oraz VI.

      Czwartoklasiści zwrócili uwagę, że każdy uczeń jest patriotą. Wystarczy sumiennie uczyć się, wzorowo zachowywać, starannie odrabiać lekcje, punktualnie przychodzić do szkoły, zwiedzac zabytki i oddawać hołd wszystkim, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akademii w galerii.

      Katarzyna Brzuzy

     • Kasia laureatką Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze"

      10.11.2022

      8 listopada 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle podsumowano XXIX Konkurs Poetycki "Kurpie Zielone w literaturze". W tym międzygminnym konkursie wzięło udział pięć uczennic naszej szkoły - Alicja Prusaczyk, Nikola Waśkiewicz i Kornelia Żebrowska z klasy V oraz Katarzyna Jasińska z kl. VIIIa i Maria Staniek z kl. VIIIb. 

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zawierającej wiersze naszych uczennic zgłoszone na konkurs:

      Konkurs_Poetycki____Kurpie_Zielone_w_literaturze____2022_r..pptx

      Ósmoklasistka Kasia Jasińska znalazła się w gronie laureatów międzygminnego Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zdobywając IV miejsce. Jej wiersz był jednym ze 112 utworów, które wpłynęły na konkurs.

      Nasza szkolna poetka po wręczeniu nagród zaprezentowała swój utwór "Kolory Kurpi", który znalazł się w publikacji zawierającej nagrodzone w Konkursie wiersze. 

      Uroczyste podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zakończył koncert skrzypcowy Marcina Drabika.  

      Serdecznie gratulujemy Kasi i dziękujemy naszym szkolnym młodym poetkom za podejmowane próby słownego wyrażania swoich przeżyć.


      Katarzyna Brzuzy

     • 10 listopada - Światło Pamięci Niezwyciężonym

      09.11.2022

      Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zachęca naszą społeczność szkolną do udziału w akcji "Światło Pamięci Niezwyciężonym", które w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim odbędzie się po raz kolejny.

      Muzeum zachęca do tego, aby 10 listopada, przyjść na grób żołnierzy, zmówić za nich modlitwę i zapalić znicz.

      Pamiętajmy o tych, którzy uczestniczyli w powstaniach narodowych, konspiracji, walczyli podczas I i II wojny światowej, w bojach o utrwalenie granic, wojnie polsko bolszewickiej oraz podziemiu antykomunistycznym.​​​​​​

      Można też udokumentować ten moment – wykonane zdjęcia należy przesłać na adres: promocja@muzeumzolnierzywykletych.pl bądź za pośrednictwem Facebooka. Nadesłane fotografie zostaną opublikowane.

      Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Grupa Wschód, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest jednym z jej partnerów.

       Katarzyna Brzuzy

     • Podsumowanie Dnia Życzliwości

      09.11.2022

      " W dobroci kryją się wszystkie odmiany mądrości."

                                                          Ernesto Sabato

      W środę, 9 listopada 2022 r. podsumowaliśmy akcję promującą życzliwość wśród uczniów naszej szkoły. W klasach odbyły się plebiscyty na najbardziej życzliwą osobę. Zostali nimi:

      Lena Błędek - oddział przedszkolny

      Wiktoria Parzych, kl. Ia

      Oliwier Ostrowski, kl. Ib

      Amelia Pyskło, kl. II

      Piotr Wronowski, kl. III

      Laura Niedźwiecka, kl. IV

      Nikola Waśkiewicz, kl. V

      Zofia Pyskło, kl. VI

      Dorian Prusaczyk, kl. VII

      Katarzyna Jasińska, kl.VIII a

      Liwia Suchecka, kl.VIII b

      Najbardziej życzliwym uczniom naszej szkoły dyrekcja wręczyła pamiątkowe dyplomy.

      Pamiętajmy, że życzliwość i uprzejmość sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom w naszym otoczeniu.

      Małgorzata Korczakowska

      Aneta Krajewska

      Sylwia Kluczek

     • ,,Ekocyrkularni” – nasza szkoła podjęła konkursowe wyzwanie!

      07.11.2022

      ,,Uwaga - jesteś bohaterem! Każdy z nas może nim zostać chroniąc naszą planetę przed zanieczyszczeniem i zmianami klimatycznymi”- takie hasło towarzyszyło uczniom podczas dni poświęconych popularyzacji wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego. Nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w konkursie pod nazwą ,,Ekocyrkularni” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W ramach konkursu w szkole zostało przeprowadzonych wiele działań mających na celu uwrażliwienie i zapoznanie uczniów z tematem gospodarki cyrkularnej.

      W ramach tych działań został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III. Zadaniem uczestników było przedstawienie w dowolnej formie graficznej założeń, którymi kieruje się gospodarka cyrkularna. Komisja
      konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi:

      I miejsce - Antoni Staniek (klasa II),

      II miejsce - Wiktor Nowakowski (klasa III),

      III miejsce - Oliwia Gontarzewska (klasa III).

      Gratulujemy laureatom, ale również pozostałym uczniom, którzy podjęli wyzwanie i swoje sposoby wdrażania założeń obiegu zamkniętego przedstawili w barwnej formie na papierze. Konkurs plastyczny poprzedzony
      był pogadankami w klasach I-III. Nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat sposobów, które oni sami od dziś mogą wdrożyć w swoje codzienne życie, wskazywali alternatywne rozwiązania, jak również zachęcali do samodzielnego poszerzania wiedzy oraz propagowania ekologicznych zachowań w swoim środowisku. Materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć w klasach zostały przygotowane przez nauczycieli organizujących wydarzenie. Ponadto w klasie V została zorganizowana lekcja, która przedstawiała uczniom główne założenia
      gospodarki cyrkularnej. Uczniowie dyskutowali, omawiali problemy, jak również dzielili się wzajemnie swoimi pomysłami oraz rozwiązaniami, które już stosują w życiu, a swoje koncepcje wykorzystali do stworzenia plakatów i haseł ekologicznych.
      Chcąc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, w całej szkole rozwieszone zostały krótkie ekowskazówki. Były to konkretne rady, jak należy postępować, aby nasze zachowania miały charakter proekologiczny. Wskazówki zawierały również ciekawostki i dane liczbowe, które miały na celu uświadomienie uczniom problemu związanego z nadmiernym tworzeniem odpadów. Część z rozwieszonych ekowskazówek zawarta jest w relacji fotograficznej.
      Uczniowie klasy III stworzyli również gazetkę ścienną dotyczącą sposobów działania zgodnych z zasadami gospodarki cyrkularnej.

      Organizatorem działań w ramach konkursu ,,Ekocyrkularni” były nauczycielki - Aneta Krajewska i Katarzyna Prusik.
      Nasza szkoła jest miejscem, gdzie dokładamy wszelkich starań, aby młode pokolenie dorastało w poczuciu odpowiedzialności za naszą planetę, dlatego od kilku lat w szkole prowadzimy segregację odpadów, zbieramy baterie i plastikowe nakrętki. Kładziemy duży nacisk na oszczędne gospodarowanie energią elektryczną i zasobami wody dając przykład uczniom i uświadamiając ich, że w drobnych gestach jest wielka siła. Razem możemy zmienić przyszłość i zadbać o Ziemię dla przyszłych pokoleń.
       

      Katarzyna Prusik

     • Medal 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża dla naszej szkoły

      04.11.2022

      29 października 2022 r. w trakcie uroczystej gali w OCK w Ostrołęce, Oddział Rejonowy i Rejonowa Rada Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrołęce, jak co roku, uhonorowały krwiodawców odznaczeniami i wyróżnieniami. 

      Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego dostąpiła zaszczytu otrzymania Medalu 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

      Warto dodać, że Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża I stopnia wyróżniono Wójta Gminy Lelis – pana Stefana Prusika.

      Natomiast w 2019 r. Medalem „Od 100 lat wszędzie dla wszystkich” uhonorowano nauczycielkę biologii i opiekuna szkolnego koła PCK panią Elżbietę Dawid.

      Marta Trzcińska

      Dyrektor Szkoły

     • Pamiętamy o zmarłych

      17.11.2022

      "Ciszą cmentarną ukołysani,

      z dala od życia i znoju,

      dobiwszy wreszcie cichej przystani,

      odpoczywają w pokoju."

                                Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" (fragm.)

      W piątek, 28 października 2022 r., przedstawiciele społeczności szkolnej udali się na cmentarz, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli oraz absolwenta naszej szkoły.

      Uczniowie w nastroju ciszy, spokoju i modlitwy przeszli alejkami cmentarza zapalając znicze. 

      Trzecioklasiści z naszej szkoły natomiast odwiedzili grób nieznanego żołnierza znajdujący się w pobliżu szkoły, w lesie przy stadionie. Uczcili anonimowego żołnierza zapalając znicze.

      "A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w nas." (Maria Czerkawska)

      Wioleta Suchecka

     • Pasowanie pierwszoklasistów

      31.10.2022

      26 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Lelisie odbyło się uroczyste ślubowanie i  pasowanie na ucznia. Część artystyczną pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych - Jolanty Białobrzeskiej i Marzeny Przeradzkiej przygotowali uczniowie klasy Ia, Ib, II, III, IV oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni: dyrekcja, wychowawcy klas 0-III, uczniowie klas pierwszych oraz  ich rodzice.
      Podczas akademii uczniowie klasy Ia i Ib zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych  miesiącach nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
      Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wicedyrektor  wręczyła  pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, wychowawczyni dopilnowała odbicia symbolicznego odcisku palca w kronice szkolnej, a panie - Wioleta Suchecka i Małgorzata Korczakowska wręczały dzieciom prezenty w postaci plecaków z wyposażeniem oraz wyprawki czytelnicze. Rodzice przygotowali dzieciom słodkie upominki. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości w galerii.
      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Jolanta Białobrzeska

     • Dzień Życzliwości

      25.10.2022

      24 października br. spędziliśmy w naszej szkole pod hasłem "Dnia Życzliwości".

      Każda klasa przygotowała i zaprezentowała kodeks życzliwości. Uczniowie wykonali również listki, na których zapisali życzenia oraz pozdrowienia dla swoich kolegów i koleżanek oraz umieścili je na "drzewkach życzliwości" znajdujących się na korytarzach szkolnych.

      Drodzy uczniowie, życzymy Wam, aby każdy z Was dzielił się życzliwością, ale również doświadczał jej od innych.

      Małgorzata Korczakowska

      Aneta Krajewska

      Sylwia Kluczek

    • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!
     • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!

      20.10.2022

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Lekcja o Funduszach Europejskich VI", ktorej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki regionalnej.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

      Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

      Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac,  organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.

      Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

      Sekretariat Szkoły

     • Dzień Edukacji Narodowej

      14.10.2022

      „Wszystko co jest wielkie, jest wielkie przez serce.” (Cyprian Kamil Norwid)

      13 października  2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

      Klasy ósme pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego przygotowały uroczystość, która składała się z dwóch części: artystycznej i oficjalnej. Pierwszą część stanowiły humorystyczne scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat zawodu nauczyciela.

      Kolejnym punktem akademii było wystąpienie dyrektor Marty Trzcińskiej, która złożyła wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia oraz podziękowała za trud i troskę wkładaną w wychowanie oraz edukację dzieci. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego  Wolontariatu.

      Nie obyło się bez kwiatów, słodkości, własnoręcznie wykonanych kartek okolicznościowych, uśmiechów i wyrazów wdzięczności. Oprawą muzyczną zajął się Marek Prusaczyk. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tej uroczystości.

      Dziękujemy za pracę wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły!

      Aneta Krajewska

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

     • Losowania hulajnóg dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

      14.10.2022

      Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich kurs e-learningowy, który ma na celu przekazanie wiedzy najmłodszym mieszkańcom wsi, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Wśród uczniów, którzy ukończyli kurs, rozlosowane zostaną hulajnogi.

      Certyfikat ukończenia kursu wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: hulajnoga@krus.gov.pl z dopiskiem w tytule: "Kurs e-learningowy dla dzieci", do dnia 6 listopada 2022 r.

      Informacje i zasady udziału w losowaniu hulajnóg zamieszczone zostały na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego www.krus.gov.pl.

      Szczegółowe zasady losowania hulajnóg dla dzieci, które ukończą kurs e-learningowy pt. "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy":  Zasady_przyznawania_hulajnog.pdf