• Mikołaj z SKS-em w Lelisie

      05.12.2022

      5 grudnia 2022 r. w hali sportowej naszej szkoły odbyła się impreza „Mikołaj z SKS-em”, projekt Szkolnych Klubów Sportowych.

      Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jakie stawia sobie Ministerstwo Sportu i Turystyki, które finansuje program przy wsparciu WHO i PKN Orlen.

      Gościem specjalnym imprezy był wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski. Sportowe Mikołajki zaszczyciły swoją obecnością gwiazdy sportu - reprezentantki Polski w różnych dyscyplinach:

      • Urszula Włodarczyk – polska lekkoatletka, w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata; trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali;
      • Agnieszka Kobus-Zawojska – polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy;
      • Patrycja Adamkiewicz – polska zawodniczka taekwondo. Medalistka mistrzostw Europy i letniej Uniwersjady; olimpijka z Tokio;
      • Emilia Ankiewicz-Obukowicz – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki; olimpijka z Rio de Janeiro 2016.

      Na tym sportowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć znakomitych sportsmenek związanych z gminą Lelis: absolwentek naszej szkoły - lekkoatletki Magdaleny Bokun, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski w skoku w dal oraz zawodniczki karate Julity Sęk, a także Justyny Niedźwieckiej - kurpiowskiej mistrzyni sztangi.

      Uczniowie dzięki uczestnictwie w imprezie promującej aktywność fizyczną doświadczyli sportowej rywalizacji. Świetnie się bawili i uzyskali wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

      Dziękujemy gościom, że zaszczycili swoją obecnością naszą szkołę propagując ideę sportu i zachęcając dzieci i młodzież do uprawiania róznych dyscyplin sportowych i realizacji marzeń.

      Katarzyna Brzuzy

     • Przedłużenie obowiązywania trzech stopni alarmowych do 28 lutego 2023 r.

      05.12.2022

      Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, przedłużające do 28 lutego 2023 roku obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

      • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Zarządzenie nr 388 z dnia 30 listopada 2022 roku);
      • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Zarządzenie nr 389 z dnia 30 listopada 2022 roku);
      • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Zarządzenie nr 390 z dnia 30 listopada 2022 roku).

      Robert Prusaczyk

      Urząd Gminy Lelis

     • Konkurs ekologiczny "Zielono mi"

      04.12.2022

      29 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Ekologicznym „Zielono mi”. Konkurs odbył się w Szkole Powiatowej w Kadzidle. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z gmin powiatu ostrołęckiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z kl. VIII b: Maria Staniek oraz Gabriela Majk. Marysia wywalczyła I miejsce w kategorii Żak. Brawo dla naszych uczestniczek!

      Elżbieta Dawid

     • Andrzejki w klasie Ib

      30.11.2022

      W ostatni dzień listopada uczniowie klasy I b przenieśli się w świat wróżb i przepowiedni. Wszyscy wspaniale się bawili, a humory dopisywały. ​​​​​​

      Pamiętajmy, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

      Małgorzata Korczakowska

      Marzena Przeradzka

     • Wizyta Kubusia Puchatka

      28.11.2022

      Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, 28 listopada 2022r.do wszystkich grup przedszkolnych, zawitał sam Kubuś Puchatek. 

      Wesolutki Miś, swoją osobą ucieszył każdego przedszkolaka. W każdej grupie rozbrzmiewała wesoła, misiowa muzyka oraz zabawy taneczne z Kubusiem Puchatkiem.

      Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

      Iwona Kruczyk

     • Teatrzyk klasy Ib

      25.11.2022

      W piątek, 25 listopada 2022 r., uczniowie klasy I b przygotowali piosenki, wierszyki oraz krótkie scenki wykorzystując własnoręcznie wykonane kukiełki. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty oraz wykazali się kreatywnością. To było wspaniałe przeżycie zarówno dla widzów, jak i aktorów. 

      Małgorzata Korczakowska

     • Andrzejkowa dyskoteka w stylu lat 80

      24.11.2022

      W środowe popołudnie, 23 listopada 2022 r., w hali sportowej pojawiły się kolorowe girlandy, balony, światła i zagrała muzyka z lat 80. To wszystko w ramach zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski dyskoteki andrzejkowej, na którą zaproszeni byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, od najmłodszych do najstarszych. Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w radosny nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Mimo zmęczenia zabawą uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc i przygotowanie imprezy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

      Samorząd Uczniowski 

     • O czym dzisiaj marzą zwierzęta?

      19.11.2022

      Odpowiedź na to pytanie poznali nasi czwartoklasiści, którzy 18 listopada 2022 r. mieli przyjemność uczestniczyć w jednym z cyklicznych spotkań Akademii Edukacji Filmowej. Zajęcia odbywają się w Ostrołęckim Centrum Kultury.

      Piątkowy seans filmowy poprzedziła prelekcja Rafała Święcickiego na temat historii filmu animowanego. Następnie uczniowie kl. IV obejrzeli film animowany pt. "O czym dzisiaj marzą zwierzęta?", opowieść o australijskich zwierzątkach. Czwartoklasiści mogli się przekonać, że każdy może zostać superbohaterem i pomagać innym. To marzenie nie tylko zwierząt.

      Katarzyna Brzuzy

      fot: plakat filmowy 

     • Zerówka na warsztatach

      24.11.2022

      18 listopada 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach w ramach kampanii Instytutu Książki " Mała książka - wielki człowiek'' organizowanych przez CKBiS w Lelisie.

      Organizatorom warsztatów dziękujemy za zaproszenie.

                                                  Lucyna Parzych

     • "W tej bajce nie ma złego wilka"- spotkanie w bibliotece

      19.11.2022

      W piątkowy poranek,18 listopada 2022 r., uczniowie klasy I b wybrali się do CKBiS-u na jedno z cyklicznych spotkań, podczas których poznają bohaterów dziecięcej literatury. Tym razem dzieci wysłuchały książki pt. "W tej bajce nie ma złego wilka" autorstwa Lou Carter. To zabawna historia, w której wilk postanawia, że nie wystąpi już w żadnej bajce. Uczniowie wypożyczyli również książki oraz otrzymali zakładki. Jesteśmy ciekawi, jaką przygodę poznamy na kolejnym spotkaniu w bibliotece.

      Małgorzata Korczakowska

     • "19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży"

      23.11.2022

      Jak co roku przez 19 pierwszych dni listopada nasza szkoła brała udział w światowej kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".  

      Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. Tegoroczne hasło kampanii to: „StacJA – empaTYczni, razem maMY moc”.    

      W tej akcji szczególnie ważna jest wzajemna współpraca i działanie, by pokazywać i uczyć, czym jest przemoc i w jaki sposób ją powstrzymywać. Edukacja na temat przemocy, empatia i szacunek do drugiego człowieka to kwestie fundamentalne, jeżeli chodzi o skuteczne przeciwdziałanie przemocy.

      W naszej szkole w związku z akcją "19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży" w tym roku odbyły się różne działania. Podczas długich przerw wolontariusze pomagali nauczycielom w pełnieniu dyżurów. Działała grupa "Łamigłówka", jej wolontariusze czytali bajki terapeutyczne młodszym i pomagali w odrabianiu pracy domowej. Odbyły się warsztaty dla uczniów “Ciekawość nie zawsze popłaca” oraz warsztaty dla nauczycieli „Szkolna Interwencja Profilaktyczna”. Uczniowie spotykali się z  funkcjonariuszami Zespołu Do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce i dzielnicowymi, którzy przeprowadzili warsztaty profilaktyczne "Bezpieczne dzieci w sieci i w realu". Społeczność uczniowska podjęła debaty o nałogach i wydała “Wyroki na nałogi”. Wszystkie wyroki Sądów Klasowych zawisły na drzwiach sal.

      W ramach akcji uczniowie przystąpili do konkursu “Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Oto nagrodzeni:
      I miejsce – Maria Staniek, Liwia Suchecka, Michał Mażewski    
      II miejsce – Lena Mażewska, Joanna Sakowska    
      III miejsce – Błażej Niedźwiecki    
      Wyróżnienia: Natalia Szymczyk, Mateusz Pyskło, Krystian Brzuzy, Klaudiusz Sęk
      Gratulujemy!        

      Podsumowaniem naszych działań był uroczysty “Pomarańczowy Apel - Razem Mamy MOC”, podczas którego uczniowie wystąpili w krótkich inscenizacjach. Za występy klasy zostały nagrodzone. Tego dnia towarzyszyła nam radosna, wspólna zabawa.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w działaniach - Stefanowi Prusikowi, Wójtowi Gminy Lelis, który dofinansował warsztaty profilaktyczne i nagrody, a także Zespołowi Do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce - Magdalenie Eliasz i Krzysztofowi Kolatorowi oraz dzielnicowej Bożenie Boruch.

      Aldona Gumkowska
      Jolanta Olkowska
      Marzena Przeradzka

     • XIII Edycja Gminnego Konkursu Religijnego „Jan Paweł II w oczach dziecka”

      23.11.2022

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez Szkołę Podstawową w Dąbrówce Gminnym Konkursie Religijnym "Jan Paweł II w oczach dziecka". Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: plastycznej, recytatorskiej i muzycznej.
      16 listopada 2022 r.  w szkole w Dąbrówce zostały ogłoszone wyniki.
       
      W konkursie plastycznym w kategorii klas I – III Antoni Staniek z kl. II zajął I miejsce. Spośród klas IV - VI wyróżniono pracę Alicji Prusaczyk z kl. V. W kategorii klas VII – VIII najwyższe miejsce zdobyła Liwia Suchecka z klasy VIIIb.
       
      W konkursie recytatorskim wyróżnienie uzyskała uczennica kl. V - Alicja Prusaczyk, natomiast Kornelia Żebrowska z kl. V zajęła I miejsce w konkursie piosenki papieskiej.

      Serdecznie gratulujemy!

      Danuta Aptacy

     • 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      10.11.2022

      9 listopada 2022 r. klasa IV razem z wychowawczynią zaprosiła społeczność szkolną na akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

      Celem uroczystości było uczczenie naszego narodowego święta przez przypomnienie ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Czwartoklasiści zaprezentowali historię Polski od czasu rozbiorów do roku 1989 uświadamiając widzom, że walka Polaków o wolność nie zakończyła się w 1918 r. Data 11 listopada 1918 jest symboliczna, gdyż pełnia wolności i niepodległości przyszła dopiero po roku 1989.

      Uczniowie klasy IV starali się przedstawić za pomocą muzyczno-obrazowego przedstawienia dramatyzm, heroizm i ofiarność kolejnych pokoleń Polaków na przestrzeni ponad dwustu lat. Chcąc trafić do najmłodszych uczniów naszej szkoły wykorzystali gesty, muzykę i obraz zamiast słów. Do odśpiewania kilku piosenek zaprosili także uczniów klasy V oraz VI.

      Czwartoklasiści zwrócili uwagę, że każdy uczeń jest patriotą. Wystarczy sumiennie uczyć się, wzorowo zachowywać, starannie odrabiać lekcje, punktualnie przychodzić do szkoły, zwiedzac zabytki i oddawać hołd wszystkim, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akademii w galerii.

      Katarzyna Brzuzy

     • Kasia laureatką Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze"

      10.11.2022

      8 listopada 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle podsumowano XXIX Konkurs Poetycki "Kurpie Zielone w literaturze". W tym międzygminnym konkursie wzięło udział pięć uczennic naszej szkoły - Alicja Prusaczyk, Nikola Waśkiewicz i Kornelia Żebrowska z klasy V oraz Katarzyna Jasińska z kl. VIIIa i Maria Staniek z kl. VIIIb. 

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zawierającej wiersze naszych uczennic zgłoszone na konkurs:

      Konkurs_Poetycki____Kurpie_Zielone_w_literaturze____2022_r..pptx

      Ósmoklasistka Kasia Jasińska znalazła się w gronie laureatów międzygminnego Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zdobywając IV miejsce. Jej wiersz był jednym ze 112 utworów, które wpłynęły na konkurs.

      Nasza szkolna poetka po wręczeniu nagród zaprezentowała swój utwór "Kolory Kurpi", który znalazł się w publikacji zawierającej nagrodzone w Konkursie wiersze. 

      Uroczyste podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w literaturze" zakończył koncert skrzypcowy Marcina Drabika.  

      Serdecznie gratulujemy Kasi i dziękujemy naszym szkolnym młodym poetkom za podejmowane próby słownego wyrażania swoich przeżyć.


      Katarzyna Brzuzy